İhtiyaçları Ölçümlemek için Kullanıcı Odaklı Araştırmalar

Mevcut durumu iyileştirmek, yeni fikirleri ürünleştirmek, servis ya da ürün geliştirmek … Hedef ne olursa olsun çözüm sürecinde ilk adım her zaman ulaşmak istediğimiz kitleyi anlamak oluyor. Proje ihtiyaçları özelinde belirlenen doğru araştırma yöntemleri ile ihtiyacımız olan bilgiye ulaşıyor ve kullanılabilir verilere dönüştürüyoruz.

Kullanıcı Araştırmaları

Proje ihtiyaçlarını gözeterek istenilen bilgilere ulaşmak üzere araştırmalarımızı planlıyoruz. Görüşmeler yapacağımız kullanıcıları belirleken farklılıklarını değerlendiriyoruz ve uygun araştırma yöntemini belirliyoruz (. 1-1 Görüşmeler, Shadowing, Anket…)

Müşteri Yolculuğu ve Deneyim Haritası

Müşteri ya da kullanıcılarınızın, sunduğunuz hizmet karşısında yaşadıkları deneyime adım adım göz atıyoruz. Süreç içerisinde tepkilerini, hislerini, kırılma noktalarını incelerken beklenti ve ihtiyaçlarını sorguluyoruz.

Keşif ve İhtiyaç Analizi

Mevcut servis ya da ürünleri, daha iyi bir hale getirmek ve yeni fikirler geliştirmek için biraraya geliyoruz. Gelişmiş versiyonlar için Verileri analiz ederek, Hedefleri, İhtiyaçları ve beklentileri birlikte tanımlıyoruz.

Kullanılabilirlik Analizi

Kullanılabilirliği ölçülmek istenen arayüzleri, hedef kitle ile birlikte belirlenen görevler ve süreçler üzerinden inceliyoruz. Arayüzün öğrenilebilirliği, görevin tamamlanması aşamasında izlenen yol, yapılan hatalar, tamamlanma süresi, hatırlanabilirliği ve kullanıcının memnuniyetini gözeterek değerlendiriyoruz.

Kullanıcı Karakteri Tanımlama

Kullanıcıyı tanımak üzere yaptığımız araştırmalar sonucunda hedef kitleyi, tasarım süreci boyunca kullanabileceğimiz kaynaklara dönüştürüyoruz. Hedef kitleyi ana hatlarıyla karakterlerinde barındıran bir ya da birkaç persona ile tasarım kararlarımızı sorguluyor, belirlediğimiz yolda ilerlediğimizden emin oluyoruz.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

İhtiyaçlarınız ve ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi almak isteriz.

İLETİŞİME GEÇ